Blog

Araştırmalar Palm Polifenollerinin Diyabet Semptomlarını Azalttığını Gösteriyor

Eğer Tip 2 diyabet hastasıysanız ya da olma riskini taşıyorsanız palm polifenolleri üzerine bu araştırmaya bir göz atmalısınız. Tüm dünyadan araştırmacılar palm polifenollerinin diyabet üzerine etkilerini araştırıyor ve şimdiye kadar çıkan sonuçlar oldukça heyecan verici. Brandeis Üniversitesi’nde yürütülen ilk araştırmanın sonuçları; Malezya palm çiftliklerinde elde edilen palm yağında bulunan polifenollerin diyabeti geriletebileceği ya da ilerlemesini durdurabileceğini gösteriyor. Sonuçlar Journal of Nutritional Science dergisinde de yayınlandı. Diyabet gibi metabolik hastalıklar dünya çapında hızla yayılıyor, araştırmacıları da bunu önleyecek diyet yöntemleri bulmaya teşvik ediyor.

Son araştırmanın amacı, tip 2 diyabet hayvan modelinde diyabet semptomlarını hangi palm meyvesi suyunun ne derece azalttığını görebilmekti. 4-36 hafta süren deneyler sonucunda Nil farelerinin bir kısmı sağlıklı bir diyetle, bir kısmı da diyabete neden olduğu bilinen besinlerle beslendi. Palm suyu, vücut ağırlığı kilo başına 170 ila 720 mg galik asit palm polifenol alımı için sıvı olarak ya da besinlere karıştırılarak verildi.
Diyabetin ilerlemesini ölçmek için vücut ağırlığı, kan şekeri (glukoz) seviyeleri farklı zamanlarda ölçüldü ve insulin ile karaciğer lipid seviyeleriyle birlikte analiz edildi. Araştırma gösterdi ki tüm deneylerde palm suyu, glukoz seviyelerinin yükselmesini önleyip kan lipid seviyesinde de bir azalmaya neden oldu. Bu da tip 2 diyabetin başlamasını önledi, hatta başlayan vakalarda ilerlemesini durdurdu.
Bu durdurma alınan palm polifenol miktarıyla doğrudan ilişkili. Büyüme ya da enerji alımında hiçbir olumsuz etki gözlemlenmedi.
Araştırma sonuçları palm polifenollerinin kan şekeri emilimini azaltabileceğini gösteriyor. Palm polifenollerinin vücudun kan şekeri seviyesini dengelemede kullandığı hormon olan insülin üzerinde de etkisi olabilir.
Palm polifenol takviyesinin diyabet öncesi etkilerini inceleyen klinik bir araştırma Malezya’da başlatıldı.

Kaynak: PalmoilHealth.org

Bu gönderiyi paylaş

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir