Blog

Çeşit çeşit Ramen!

Sadece haşlamakla kalmayın- noodle eriştelerinizi farklı ve ilginç şekillerde hazırlayın.

Ramen günümüzün moda kelimelerinden oldu. Kaynar suyla anında hazırlanan instant noodle bile oldukça ilgi görüyor.

Eriştenizi hala yalnızca içinden çıkan baharat paketleriyle tatlandırıyorsanız bir adım ileri gitmenin zamanı geldi.

Yeni tarifleriyle erişteyi hızlıca mideye indirilecek bir yiyecek olmaktan çıkarıp tadına varılası bir yemek haline getiren yemek yazarı Debbie Teoh’a göre ‘damak tadına göre kişiye özel’ ramen çok daha eğlenceli.

Eriştenizi Tanıyın

Ramen buğday unu, su, tuz ve erişteye elastikiyet veren alkali bir su (kansui) ile hazırlanır. Hamur haline getirildikten sonra açılır, ince şeritler halinde kesilir ve bloklar şeklinde kurutulur.

Erişte sonrasında buharda pişirilir, kurutulur ve paketlenir. Kurutma işlemi esnasında erişte kızartılır. Genelde bu kızartma işlemi yüksek sıcaklıklara dayanıklı olduğundan palm yağı ile yapılır.

Kızartma işleminin iki avantajı vardır: Erişteyi tamamen kurutarak uzun bir raf ömrü sağlar ve yüzeyinde minik delikler oluşturarak haşlama esnasında su emilimini kolaylaştırır.

Kızarmış Ramen

Her ne kadar önceden kızartma işleminden geçseler de bazı tarifler erişteyi kızartmayı gerektirir.

“Ramen üretimde kahverengi almadan hızlıca kızartılır. Derin yağda tekrar kızartmak kahverengi bir renk ve ekstra çıtırlık verecektir.” diyor Teoh.

Bu kahverengi rengin nedeni, kimyasal bir reaksiyon olan Maillard reaksiyonu eriştede milyonlarca tat parçacığı yaratacak ve çok farklı lezzetler katacaktır.

Palm bazlı yağların yüksek dumanlanma noktası ve nötr bir tada sahip olmasıyla bu işlem için harika bir seçim olduğunu belirten Teoh ekliyor: “Kızartma yaparken dumanlanma noktası en yüksek  yağı seçilmelidir. Böylece arzu edilen çıtırlık güvenli bir şekilde sağlanır.”

Palm olein oksidan maddelere dayanıklı olduğundan palm yağı ile kızartılan yiyecekler daha uzun süre daha taze ve çıtır kalır.

Lezzet Dokunuşu

Carotino gibi kırmızı palm yağları yemeğin albenisini arttırmak için de kullanılabilir.

Palm yağı doğal bir Omega 3 ve Omega 6 kaynağıdır. Bu maddeler vücut tarafından üretilemez ve yiyeceklerden temin edilir. Carotino aynı zamanda enerji veren ve canlı kalmanızı sağlayan koenzim Q10 de içerir.

Link

Bu gönderiyi paylaş

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir