Blog

Çocukların Bayılacağı Çevreci Lezzetler

Yemeklerinizi daha çevreci hale getirmek için birkaç basit ve lezzetli “yeşil” ipucu ister misiniz? Çevre dostu ürünleri tercih ederek kolayca hazırlayabileceğiniz hindistan cevizli elma dilimleri, ananaslı karides şişleri gibi, Malezya palm yağlı yiyecekler ve atıştırmalıklarla özellikle çocuklarınızı sağlıksız paketli yiyeceklerden uzaklaştırabilirsiniz.

  • Bezelyeleri dondurulmuş tüketin: Donmuş bezelyenin tadının dondurmaya benzediğini biliyor muydunuz?  Bezelye, fasulye ve mercimek yetiştirilmesi en doğa dostu bitkilerdendir. Azot düzenleyici bu bitkiler toprağı doğal yoldan zenginleştirir.
  • Yapraklı sebzeleri fırında kızartın: Kara lahana ve ıspanak çeşitli iklimlerde hızlı bir şekilde büyür. Bu da daha yavaş büyüyen sebzelerde kullanılan gübre miktarına oranla daha az ihtiyaç duymaları, yani çevreye daha az etkisi olduğu anlamına gelir. Bu yeşil sebzeleri çocuklara sevdirmek için lezzetli cipsler yapabilirsiniz. Üzerine Palm yağı gezdirip biraz da tuz serpip fırına verdiğiniz yeşillikleri hafif rengi dönene kadar 10-12 dakika pişirin. İsterseniz kendi başına tüketin isterseniz pizzanın üzerine ya da omletlere ekleyin.
  • Fasulye sosları yapın: Çocuklar bir şeyleri soslara batırarak yemeyi çok sever. Siz de fasulye ve mercimeği mutfak robotundan geçirip krem peynir veya yoğurt ekleyerek krema kıvamı elde edebilirsiniz. Sonrasında ister hindistancevizi ile tatlı ya da farklı baharatlarla tuzlu bir sos yapabilirsiniz.
  • Yağınızı değiştirin: Sağlıklı sebzeleri alıp genetiği değiştirilmiş bitkilerden elde edilen yağlarla pişirmek pek anlamlı değil. Ailenizin doğal ve çevreci bir yağ olan Palm yağının tereyağımsı kıvamına bayılacağına inanıyoruz. Yüksek ısıya dayanıklı olduğu için ızgarada, fırında ya da tavada yanık tadı olmadan istediğiniz yiyeceği palm yağıyla pişirebilirsiniz. Tüm palm yağları GDO’suzdur ve GDO’suz diğer yağlara kıyasla daha ucuzdur.

Bu gönderiyi paylaş

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir