Blog

Daha iyi bir E Vitamini Arayışında Çözüm Palm Yağı

Palm yağındaki tokotrienoller niçin araştırmacılar tarafından bu kadar ilgi görüyor? Son 30 yılda yürütülen araştırmalar palm yağındaki E vitamininin (tokotrienol), tokoferollerden çok daha etkili antioksidanlar olduğunu gösteriyor.

PALM YAĞI GERÇEKLERİ

    • Palm yağı, palm bitkisinden elde edilen yenilebilir bir yağdır.
    • Özel bir E vitamini olan tokotrienol ve Pro-vitamin A karotenoid bakımından zengin ve doğal bir kaynaktır.
    • Kırmızı palm yağı, domates ve havuçtan daha yüksek miktarda antioksidan karoten içerir.
    • Palm yağındaki tokotrienol ve karoten bileşimi yaşlanma sürecini ertelemeye yardımcı olabilir.

Amerika’da az kullanılsa da palm yağı, soyadan sonra dünyada en çok tüketilen yağdır. Soyanın en fazla tüketildiği yer olan ABD listeden çıkarıldığında palm yağı ilk sıraya oturacaktır. Palm yağı pastacılıkta, margarin yapımı ile yüksek dumanlanma noktası sebebiyle kızartmalarda kullanılmaktadır. Hidrojene edilmeye ihtiyaç duymamasıyla trans yağ asidi de içermez.

Ohio State University’den Dr. Chandan K. Sen tarafından yürütülen araştırma diğer tüm E vitamini tokoferollerine oranla tokotrienollerin daha iyi olduğunu ortaya koymaktadır. Doğadaki 8 çeşit E vitaminini kıyaslandığında tokotrienollerin antioksidan özellikleri ağır basmaktadır.

Ohio State University’de cerrahi araştırma başkan yardımcısı Prof. Dr. Chandan Sen, 2 yıllık bir deneme süreciyle tokotrienol takviyesinin felç vakalarının sayısında, felç sonucu oluşan lezyonların hacminde ve ölüm oranlarında bir düşüş yaratıp yaratmadığına karar verecek.

Prof. Sen Malezya devletinin geçen kasım ayında açıklanan, palm yağındaki tokotrienoller ile tıpta çığır açacak 6 medikal deney için 20 milyon Malezya ringiti değerindeki araştırma yatırımı alıcılarından biridir. 1998’den itibaren farklı E vitamini numunelerini deneyen Prof. Sen, en etkili örneğin tokotrienolden çıktığını gözlemledi. Bir sonraki adım tokotrienolun doğal kaynağını bulmaktı, o da palm yağına yöneldi.

“Palm meyvesinden başka hiçbir bitkide tokotrienol bu kadar bol bulunmamaktadır. Tokotrienol; zeytin ve ayçiçek yağı gibi yağlarda bulunan, takviye gıdalar ile cilt bakımı ürünlerinde sıkça kullanılan diğer doğal E vitamini tokoferollerden çok daha etkilidir. Palm yağı tokotrienol bakımından oldukça zengindir, benim palm yağına ilgim de bu yüzdendir.”

Prof. Sen araştırmasının aciliyetinin de altını çizerek; “Yalnızca ABD’de yılda 700.000 felç vakası oluyor. Şiddetli bir felç geçirmeden önce hastalar genelde mini felçler geçirirler. Bizler de felç geçirmeleri durumunda tokotrienollerin daha az hasar görmelerine yardımcı olup olamayacağını öğrenmek istiyoruz.”

Geçen yıl ABD’de ilk kez, Prof. Sen ve ekibi palm yağındaki tokotrienollerin etkili nöro-koruyucu özelliklere sahip olduğunu gösteren bir deney bildirdiler. “Araştırmamızın temeli ikincil önleme denen felç sonrası rahatsızlıkları önlemeye dayanmakta. Mini felçler geçiren 5 kişiden 1 tanesinin 1 yıl içerisinde ciddi bir felç geçirdiğini biliyoruz. Şiddetli bir felç yaşanmasını önlemede devreye biz giriyoruz.”

Tokotrienoller ayrıca kanda pıhtı ve trombus oluşumunu önleyen antitrombotik madde olarak da işledikleri için beyni de korurlar.

source

Bu gönderiyi paylaş

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir