Blog

Dengeli Beslenme İçin Farklı Yağların Birlikte Kullanımı

Tüm yağ asitleri, beslenmede eksiklik yaşanmasını önlemek için dengeli bir şekilde tüketilmelidir. Maalesef, hiçbir bitkisel katı ya da sıvı yağ, tek başına iyi tanımlanmış bir yağ asidi dengesi ile beslenme ve diyetetik gereklilikleri karşılayamaz.

Bu durumun çözümü; doymuş yağ asitleri (SFA), tekli doymamış yağ asitleri (MUFA) ve çoklu doymamış yağ asitlerinin (PUFA)vücudun gereksinimlerini sağlamak için yağların karıştırılmasında yatar. Dengeli yağ asidi bileşimini elde etmek için en iyi kombinasyonlardan biri, eşit oranlarda palm yağı ve soya yağıdır.

Soya yağı Omega-3 yağ asitlerini sağlar. Palm yağı da, % 40-45 SFA (palmitik asit),% 35-40 MUFA (oleik asit) ve yaklaşık% 10 PUFA (linoleik asit) içerir. MUFA veya PUFA açısından zengin yağların SFA ile dengelenmesi gerektiği zaman, palm yağı, SFA’nın tek optimum kaynağıdır. Ayrıca trans yağ üreten hidrojene yağların doğal ikamesi görevini görür.

Buna ek olarak palm yağı, beta karoten ve tokotrienoller gibi tokoferoller ve skualen gibi benzersiz nutrasötikler içerir. Tokotrienoller, E Vitaminin izomerleri olup, anti-inflamatuar etkileri olan güçlü antioksidan özellikleri sergiler. Ayrıca düzenleyici bir enzim aracılığıyla lipid metabolizmasını etkilerler.

Bu gönderiyi paylaş

Comment (1)

  • MPOC ISTANBUL cevap

    5

    21 Aralık 2017 , 10:38

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir