Blog

Dumanlaşma Noktası: En iyi yağın bile bozulduğu an

Eğer yağınızı duman çıkmaya başlayana kadar ısıttıysanız, bu dumanlaşma noktasını aştığınız anlamına gelir. Yağınız bir kere olması gerekenden fazla ısındıysa, artık tüketime uygun değil demektir. Malezya palm yağı gibi bazı yağlar ise yüksek ısıya diğer yağlara kıyasla daha iyi dayanır.

   Azıcık bir dumanı bu kadar önemli kılan şey ne? Bir yağ dumanlaşma noktasının ötesinde ısıtıldığında moleküler yapısı bozulmaya başlar. Hatta trans yağ bile oluşturabilir. Yağ besin değerini kaybedebilir ve yemeğinize acı bir yanık tadı verebilir. Yağ bu noktaya ulaştığında gerçekten tüketilmemelidir.

  Dumanlaşma noktasının diğer olası sağlık sorunları şunlardır: Aşırı ısırı ısınmış yağlardan çıkan dumanın solunması sağlıklı değildir. Bu duman, kanser de dahil kronik hastalıkların ortaya çıkma riskini arttırabilecek toksik maddeler ve serbest radikaller içerebilir. Bu nedenle, yağınızdan duman çıkmaya başladığında havalandırmanızı çalıştımalı ve bir pencere açmalısınız.

   Bütün yağların dumanlaşma noktası olduğunu untumayın, önemli olan pişirme yöntemlerinize uygun yağları bulmak. Palm yağı yemeklik yağların arasında en yüksek dumanlaşma noktasına sahip ve güçlü bir tadı olmadığı için de mezelerden tatlılara kadar çok yönlü bir şekilde kullanılabilir. Zeytin yağı ve ceviz yağı gibi dumanlaşma noktası düşük olan yağlar ise salata sosları gibi pişirme gerektirmeyen işlemler için daha idealdir.

çeviri: https://www.palmoilhealth.org/nutrition/smoke-point/

Bu gönderiyi paylaş

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir