Blog

Dünyanın En Büyük Palm Yağı İhracatçılarından Biri: Malezya

Malezya şu anda dünyadaki palm yağı üretiminin %28’ini ve dünya ihracatının %33’ünü oluşturuyor.  Ülkede üretilen diğer sıvı ve katı yağlar da göz önüne alındığında, Malezya, dünyadaki toplam katı ve sıvı yağ üretiminin %9,5’ini ve ihracatının %19,7’sini oluşturmaktadır. Palm yağı ve palm yağı ürünlerinin en büyük üreticilerinden ve ihracatçılarından bir olan Malezya, dünyanın artan sıvı ve katı yağ ihtiyacını sürdürülebilir bir şekilde karşılamada önemli bir role sahiptir. 

Ham palm yağının rafine edilmesi, hükümetin artan sanayileşme çağrısına yanıt olarak 70’lerin başında başlamıştır. Yağ üretiminde rafinelerin kullanmaya başlanması ile oldukça çeşitli işlenmiş palm yağı ürünleri piyasadaki yerini almaya başlamıştır. 

Palm Yaği İmali

Palm yağını benzersiz yapan özelliklerinden biri palm bitkisinden iki farklı yağ üretilebilmesidir- palm meyvesinden üretilen palm yağı ve çekirdeğinden üretilen palm kernel yağı. Her 10 ton palm yağına yaklaşık olarak 1 ton palm kernel yağı üretilebilmektedir.

Tüketicilerin birbirinden farklı gereksinimlerini karşılamak için ideal bir tercih olan palm yağını üretmek için çeşitli işlemler uygulanır. İşlemdeki ilk adım, meyveden ham palm yağının özütlendiği değirmenlerde gerçekleşir. 

Ham palm yağı, belirlenen kalitede geniş bir palm ürünü yelpazesi elde etmek için birçok kez rafine edilebilir. Bu işlemin ikinci aşamasıdır. Kısmen ya da tamamen rafine işleminden geçirilmiş yağlar, kullanılmadan önce çok az bir işlem daha gerektirir, bu da nihai tüketiciye işlem maliyetlerinde tasarruf sağlar. Palm yağının çeşitli erime noktalarına sahip katı (stearin) ve sıvı (olein) franksiyonlarını elde etmek için basit kristalleştirme ve ayırma işlemleri de kullanılmaktadır. Bu fraksiyonları birbirinden ayıran özellikler onları çeşitli gıda veya gıda dışı ürünler için uygun kılar.

Kaynak: http://mpoc.org.my/malaysian-palm-oil-industry/

Bu gönderiyi paylaş

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir