Blog

E vitamini, vücudumuzdaki potansiyel zararlı serbest radikalleri yok eden antioksidan olarak bilinir. 2 çeşit E vitamin vardır

E vitamini, vücudumuzdaki potansiyel zararlı serbest radikalleri yok eden antioksidan olarak bilinir. 2 çeşit E vitamin vardır: tokoferol ve tokotrienol. Tokoferol kapsamlı bir şekilde araştırılmış ve piyasada bulunan neredeyse tüm vitamin takviyelerinde kullanılmıştır. Tokoferole oranla daha yeni araştırılmaya başlanan tokotrienol ise şimdiden pek çok fayda vaad ediyor. Prof. Ammu Radhakrishnan yürüttüğü araştırmada tokotrienolün vücüdumuzun enfeksiyonlara karşı savunmasında etkilerini ortaya koyuyor.

Daha once fareler gibi hayvanlar üzerinde yürütülen araştırmalarda tokotrienollerin bağışıklık sistemini güçlendirdiği görüldü. Peki insanlar için de aynı etki söz konusu mu?

Prof. Ammu sağlıklı, sigara içmeyen, 18-25 yaş arası 108 kadın üzerinde yürütülen 2 aylık çalışmasını işaret ediyor. Gönüllüler rastgele 2 gruba ayrılıyor. Bir grup her gün 400 mg tokotrienol takviyesi alırken diğer gruba plasebo veriliyor. Çalışma çift kör yöntemiyle yürütülüyor, yani denekler gibi araştırmacılar da hangi ilacın hangi gruba verildiğini bilmiyor.

Deneyin 28. gününde gönüllülere tetanoz toksoid aşısı yapılıyor.

Avrupa Klinik Beslenme Dergisi’nde 2011’de yayınlanan sonuçlara göre, tokotrienol takviyesi alan grupta;

– vücudu bir çeşit bakteri tarafından üretilen tetanoz toksoide karşı koruyan antikor üretiminde artış

– bağışıklık tepkisini tetikleyen sitokinler interferon-y ve interleukin-4 üretiminde artış

– plazmada toplam E vitamini seviyesinde gözle görülür bir artış gözleniyor.

Sonuçları analiz ettikten sonra araştırmacılar, günlük 400 mg tokotrienol takviyesinin aşıdan sonra sağlıklı insanlarda bağışıklık sistemini güçlendirdiği sonucuna varıyor.

Dolayısıyla tokotrienol takviyesi bağışıklık sistemini güçlendirmede doğal bir yöntem olarak göze çarpıyor. Diyabet ya da kemoterapi gören kanser hastaları gibi düşük bağışıklığa sahip insanlar için oldukça faydalı olabilir.

Bu gönderiyi paylaş

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir