Blog

Etiketlerde Palm Yağı Görme Rahatlığı

Alışverişte etiketleri okuyanlardansanız, sevdiğiniz ürünlerde daha çok palm yağı görebilirsiniz. Piyasadaki palm yağının çoğu Malezya’dan gelir. Üreticilerin gün geçtikçe bu çok yönlü tropik yağı daha çok kullanmasının pek çok sebebi var. Pizzadan ekmeğe, fıstık ezmesinden şekerlere niçin tercih ediliyor; işte sebepleri:

  1. Palm yağı doğal olarak trans yağ içermez. Trans yağ adı verilen kısmi hidrojene yağlar; kalp hastalıklarını, obezite ve diyabeti arttırmasıyla bilinir. Pek çok gıda üreticisi trasn yağları Malezya palm yağıyla değiştiriyor.
  2. Palm yağı GDOlu değildir. Gittikçe artan sayıda tüketici, GDOlu maddeleri içermeyen ürünleri tercih ediyor. Çoğu soya, kanola ve mısır yağının aksine Malezya palm yağı GDOlu değildir.
  3. Palm yağı dengeli bir yağdır. Sağlık uzmanları az yağlı ürünlerden kurtulup sağlıklı yağları benimsememiz gerektiğini söylüyor. Malezya palm yağı dengeli yağ profiliyle en sağlıklı yağlardandır.
  4. Palm yağı besleyicidir. Palm yağı cilt, kalp ve beyin sağlığına faydalı E vitamini tokotrienolleri bakımından çok zengindir. Ayrıca bol miktarda A vitamini karoteni de içerir.
  5. Palm yağı yüksek ısılara dayanıklıdır. Diğer pek çok yağın aksine, palm yağı yüksek ısılarda toksik parçacıklara ayrışmaz. Bu özelliğiyle kızartmalar için mükemmel bir tercihtir.
  6. Malezya palm yağı kırsal bölgelerdeki aileleri ve toplumları destekliyor. Malezya’da çiftçi aileler toplam palm çiftliklerinin %40 kadarını işliyor. Palm yağı sanayii yol, okul ve sağlık merkezleri yapımına yardımcı oluyor.

Bu gönderiyi paylaş

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir