Blog

Geçmişten Günümüze Palm Yağının Hikayesi

Yağ palmi Malezya’ya İngiltere tarafından 1870’lerin başlarında dekoratif bir bitki olarak tanıtılmıştır. 1917’de Fransız asıllı kauçuk ve kahve imalatçısı Henri Fauconnier bitkinin potansiyelini gördü ve ticari amaçlı ilk ekimi gerçekleştirdi.

    Sanayi Devrimi ile buharlı motorlar ve diğer makinelerin yağlanma ihtiyacına paralel olarak artan palm yağı talebi; Malezya’daki Ingiliz şirketlerinin kauçuk yerine palm yağını tercih etmeye başlamasına neden olmuştur. 1925 senesine gelindiğinde, Malezya’nın çeşitli bölgelerinde ekilmiş toplamda 3350 hektar palm tarlası bulunmaktaydı. Bu yüzölçümü 2. Dünya Savaşı ile birlikte 20000 hektara yükselmiştir.

    1960’lı yıllarda Malezya hükümeti yoksulluğu ortadan kaldırmayı ve topraksız çiftçilerin yaşam standartlarını iyileştirmeyi amaçlayan bir tarım programı kapsamında büyük ölçekte palm ekimine başlamıştır. Ham palm yağının rafine edilmesine ise 1970’lerde başlanmıştır.

    2004 yılının sonuna gelindiğinde ise, Malezya %11 ile dünyadaki en büyük palm yağı üreticisi ve %26 ile en büyük palm yağı ihracatçısı konumuna yükselmiştir. 

    Günümüzde sabun, mum ve kozmetik gibi gıda dışı ürünlerde kullanıldığı gibi gıda sektöründe de kullanılmaktadır.

Bu gönderiyi paylaş

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir