Blog

Gıda Dışı Ürünlerde Palm Yağı

Palm bazlı oleokimyasallar nedir?

Oleokimyasallar, sıvı yağların ve katı yağların kurucu yağ asitlerine ve gliserollere parçalanması ile oluşan kimyasallardır. Bu kimyasallar ayrıca daha çeşitli oleo türevleri üretmek için modifiye edileblir.

Oleokimyasallar genel olarak iki kategoriye ayrlır. Bunlar; temel oleokimyasallar ve türevleridir. Palm yağı ve palm çekirdeği yağından üretilen oleokimyasallar, palm bazlı oleokimyasallar olarak bilinir. Malezya, dünydaki en büyük oleokimyasal üreticisidir ve ürettiği oleokimyasalların çoğu da palm bazlıdır.

Palm bazlı oleokimyasallar, cilt bakımı, saç bakımı, ağız bakımı ve kozmetik gibi kişisel bakım ürünlerine uygun özelliklere sahiptir. Bu ürünlerde oleokimyasallar ve türevleri, kayganlık, nemlendirici, emülsüyon, yumuşatıcı, düzenliyici, köpürtücü, koşullandırıcı ve parlaklık sağlarlar.

Palm bazlı gıda dışı ürünlerin avantajları nelerdir?

Palm bazlı hammadeler yenilebilir bitkisel kökenli oldukları için bunlardan üretilen oleokimyasallar da doğal ürünlerdir. Bitkisel bazlı oldukları için bütün din mensupları için uygun bir seçenektir.

Palm-bazlı ürünler, petrol bazlı yüzey aktif maddelerine kıyasla daha üstün biyodegradasyon özelliklerine sahiptir. Örneğin palm bazlı kozmetiklerin nemlendirme özelliklerinin üstün kalitede olduğu kanıtlanmıştır.

Bu gönderiyi paylaş

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir