Blog

Gıda üreticileri niçin palm yağını tercih ediyor?

Palm yağı kullandığımız pek çok üründe bir süredir bulunmaktadır. Yeni çıkan “GDO etiketi” kanunları ve azalan trans yağ tüketimi, gıda üreticilerine bu doğal ve GDOsuz malzemeyi kullanması için daha çok sebep veriyor. Dünyaya ihraç edilen palm yağının çoğu sertifikalı ve sürdürülebilir bir şekilde Malezya’da üretiliyor.
Sürdürülebilir Malezya palm yağı sayısız avantaj sağlar. 1990lardan sonra kısmi hidrojene yağların (trans yağlar) sağlık üzerine kötü etkilerinin görülmesinden sonra doğal bitkisel yağlara olan talep arttı. Son yıllarda yalnızca ABD’nin tüketim seviyesi 1 milyon tona ulaştı.

Gıda üreticileri niçin palm yağını tercih ediyor?

Atıştırmalık yiyeceklerin paketlendikten sonra uzun bir raf ömrüne sahip olması gerekir. Avrupa Birliği tarafından yürütülen bir araştırmaya göre, ayçiçek yağı içeren bir oleik asit test edildi. Referans standartı olarak da palm yağı test edildi. Her iki yağın da kullanılabilir olduğu sonucu çıktı. Ancak palm kullanılan ürünün daha uzun bir raf ömrüne sahip ve daha düşük maliyetli olduğu görüldü.

Palm yağı sizi niye ilgilendirmeli?
2013 yılında yayınlanan bir araştırma, palm oleininin kolesterol üzerinde zeytinyağına benzer etkileri olduğunu ortaya koydu.

Palm yağı nasıl daha düşük maliyetli? Üretimi çok daha ekonomik. Palm yağı sadece kaynatma ve presleme yöntemiyle üretilir ve diger ürünlere kıyasla çok daha az miktarda pahalı solvent maddelere ihtiyaç duyar. Küçük bir ek işlemle rafine halde de bulunabilir. Tam rafine işlemlerinin gerektirdiği maliyetten tasarruf sağlar. Ayrıca diğer yağ elde edilen bitkilere nazaran daha az yer kaplayıp daha çok verim verir. Yılın her döneminde meyve verir. Bu yüksek verimlilik özelliğiyle de çok daha kârlı bir fiyatta elde edilir.

Bu gönderiyi paylaş

Comment (1)

  • MPOC ISTANBUL cevap

    5

    16 Mart 2018 , 11:13

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir