Blog

Global Gıda Üretimi Sanayiinde Çözüm Palm Yağı

Palm yağı pek çok ülkede gıda üretimi sanayiinde çözümler sunuyor. Özellikle de formülasyon ve fonksiyonellik bakımından birçok sorunla karşılaşan katı yağ bazlı gıda sektöründe. Ürün kalitesini ve işlevselliğini geliştirmek için doğru malzemeler gerekir. Bugün palm yağı global gıda üretimi sektörüne uygulanabilir çözümler sağlayıp sektördeki boşlukları doldurmada büyük bir rol oynuyor.

Peki palm yağı bu rolü nasıl oynuyor?

Palm yağı, neredeyse doymamış yağ asitleri kadar doymuş yağ asitinden oluşan dengeli bir yağ asiti profiline sahip olduğu için diğer yağ ve türevlerinden farklıdır. Dolayısıyla palm yağı oda sıcaklığında doğal bir şekilde yarı katı (yaklaşık %20 katı yağ) bir hal alır.

Bu özellik palm yağının; farklı katı yağ bazlı gıda formülasyonlarında çeşitli işlevselliklere uyumlu farklı erime özelliklerine sahip, katı yağ içerikleri farklı çeşitli fraksiyonlara ayrıştırılmasına imkan verir. Palm yağı günümüzde kısmi hidrojene yağlara dayanan margarin sanayiine düşük maliyetli ve doğal bir katı yağ alternatifi sunuyor.

Benzer şekilde işlenmiş et sanayii de sucuk, sosis ve diğer ürünlerde palm yağından faydalanarak işlenmiş Helal et ürünleri formüle edebilir ve üretebilir. Bunların yanı sıra bebek maması sanayii de mamalardaki gerekli palmitik asit için doğal bir kaynak olarak palm yağına yöneliyor. Bunların dışında daha pek çok güzel örnek bulunuyor ve şüphesiz ki palm yağı kolay erişilebilirliği ve düşük maliyetiyle pek çok gıda üreticisi için iyi bir tercih.

Bu gönderiyi paylaş

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir