Blog

Güçlü bir bağışıklık sistemi için E vitamini şart

E vitamininin vücuttaki potansiyel zararlı serbest radikalleri yok eden antioksidan özelliklere sahip olduğu biliniyor. 2 çeşit E vitamini bulunuyor: tokoferol ve tokotrienol. Bugüne dek tokoferoller kapsamlı bir şekilde araştırılmış ve neredeyse tüm E vitamini takviyelerinde kullanılmıştır. Tokotrienoller ise tokoferollere nazaran araştırmacılar için daha yeni bir konu olmasına rağmen araştırma sonuçları potansiyel faydaları ortaya çıkıyor. 

Bağışıklık sistemini canlandırıyor

Fareler üzerinde yapılan deneylerde tokotrienollerin bağışıklık sistemini canlandırdığına dair umut vaat eden sonuçlar elde edilmiştir. Peki insanlarda aynı etkiden söz edilebilir mi?

Prof. Ammu Radhakrishnan, yaşları 18 ila 25 arasında değişen, sağlıklı ve sigara içmeyen 108 kadın üzerinde yürütülen 2 aylık klinik bir deneye işaret ediyor. Gönüllüler rastgele 2 gruba ayrılıyor. 1. grup her gün 400 mg tokotrienol takviyesi alırken diğer gruba plasebo veriliyor. Deneyin 28. gününde gönüllülere tetanoz toksoid aşısı yapılıyor.

2011 yılında Avrupa Klinik Beslenme Dergisi’nde yayınlanan sonuçlara göre tokotrienol takviyesi alan gönüllülerde:

– Tetanoza karşı antikor üretimi artıyor. Bu da bir tür bakteri tarafından üretilen toksine karşı bağışıklık sistemini güçlendiriyor.

– Bağışıklık tepkimesini tetiklemede öenmli rol oynayan interferon-y, interleukin-4 ve sitokin üretimi artıyor.  

– Plasmada E vitamini seviyelerinde önemli bir artış

Sonuçları analiz ettikten sonra araştırmacılar şu yorumu yapıyor:

– Günlük 400 mg tokotrienol takviyesi, aşının ardından sağlıklı insanların bağışıklık sistemini güçlendirmede önemli rol oynuyor.

Dolayısıyla bağışıklık sistemimizi doğal yollardan canlandırmak istiyorsak tokotrienol takviyesi bu konuda faydalı olabilir. Diyabet ve kemoterapi hastaları gibi enfeksiyonlara karşı savunması zayıf olanlar için tercih edilebilir yöntem.

Bu gönderiyi paylaş

Comment (1)

  • MPOC ISTANBUL cevap

    5

    13 Aralık 2017 , 11:01

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir