Blog

Lezzetli Yiyeceklerdeki Ortak İçerik: Palm Yağı

Malezya’nın dünyadaki ilk sertifikalı sürdürülebilir palm yağı üreten ülkesi olduğu tarih
Dünyada palm yağı tüketen insan sayısı

Malezya topraklarına palm ağacı ilk defa dikildiğinde tarihlerden 1917’ydi. 72 yıl sonra, 1989’da palm yağı, Malezya’nın bir numaralı emtiası kauçuğu geçti. Palm yağının soya yağını geçerek dünyanın tükettiği birincil bitki yağı olması ise 2005 yılına tekabül ediyor. Üç sene sonra 2008’de Malezya, sertifikalı sürdürülebilir palm yağı üreten ilk ülke oldu. Bugün ise Malezya, Endonezya’dan sonra dünyanın ikinci en büyük sertifikalı sürdürülebilir palm yağı üreticisi konumunda. Malezya’da yalzınca geçen sene, palm yağı ihracatı ile 63.7 milyar Ringgit elde edildi ve ülke çapında 2 milyona yakın istihdam sağlandı. %85’i gıda endüstrisinde kullanılan palm yağı, şu anda dünyanın en önemli bitki yağı. Peki dünyada 3 milyar insan tarafından tüketilen Malezya palm yağı nasıl kullanılabilir?

    Malezya palm yağının gıda sektöründeki çok yönlülüğü oldukça etkileyicidir. Kuru gıdalardan yaş gıdalara, yaş gıdalardan kremalı gıdalara, bu içeriği herhangi bir süpermarketteki ürünlerin %50’sinden fazlasında bulabilirsiniz. Malezya palm yağı, kakao yağına uygun fiyatlı bir alternatif olduğu için özellikle çikolata yapımında yaygın bir şekilde kullanılmaktadır. Çikolata üretimi için uygunluğu, fiyatı ve sürdürülebilirliği; Kinder, Nestle ve Mars gibi birçok ünlü markanın içerik olarak Malezya palm yağını tercih etmesini sağlamıştır.

    Bu tarz ürünlerin yapımında kullanılacak yağ doğrudan ürünün tadını ve dokusunu etkilediğinden, Malezya palm yağı bu önemli süreçte oldukça yaygın bir şekilde tercih edilmektedir. Malezya palm yağı hafif bir yağ olarak bilinir, kullanıldığı ürüne tadını vermez, aksine ürünün diğer içeriklerinin parlamasına olanak sağlar. Bu da paket gıdalarda Malezya palm yağını birincil seçenek haline getirmektedir.

   Malezya palm yağı sadece paket ürünlerinde değil, fırınlarda da oldukça yaygın bir şekilde kullanılır. Malezya palm yağının doymuş ve doymamış yağ asitlerindeki eşit dağılımı, hidrojenasyonu gerektirtmez ve bu da gıda üreticileri için daha az maliyet anlamına gelir. Aynı zamanda palm yağının oda sıcaklığında katı halde bulunması, margarin için de ideal bir seçenek olmasını sağlar. Bu özellikleri Malezya palm yağını kurabiye, kek, ekmek, hamur işleri ve daha fazlası için ideal bir seçenek haline getirmektedir.

    Malezya palm yağı bitki kökenli bir yağ olduğu için helal, koşer ve hatta vegan dostu bir yağdır. Aynı zamanda laktoz intoleransı olanlar için de tüketilebilirdir. Malezya palm yağı, yaygın bir şekilde gıda ve gıda olmayan ürünlerde yıllardır kullanılıyor. Dünyanın en verimli sertifikalı sürdürülebilir yağ mahsülü olan Malezya palm yağı, gelecek yıllarda da gıda güvenliğini sağlamaya devam edecek. Malezya palm yağı, uzun yıllardan beri lezzetli gıdaların ortak bileşini olma özelliğini korumaktadır ve korumaya devam edecektir.

Kaynak: https://palmoiltv.org/web/2020/08/14/the-common-ingredient-in-delicious-food-3/

Bu gönderiyi paylaş

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir