Blog

Malezya Palm Yağı Endüstrisinin Gelişmesini Sağlayan Uygulamalar

Malezya palm yağı endüstrisi global yağ sektörü içerisinde çok önemli bir rol oynamaktadır. Öyle ki, Malezya dünyadaki ikinci en büyük palm yağı üreticisidir. 14.5 milyon dönümlük (5.85 milyon hektarlık) palm ağacı arazisinden, dünya çapında tüketilen toplam yemeklik yağın %8.8’i üretilmektedir. Asıl etkileyici olan ise Malezya’nın palm yağı endüstrisi için ortaya koyduğu  uygulamalardır. Bu uygulamalar, halkın gelişmesine ve ülkenin saygınlık kazanmasını sağlayarak birçok güzel gelişmeyi beraberinde getirmiştir.

Palm Yağı’nın Malezya İçin Önemi

    Malezya Gayri Safi Yurtiçi Hasılası’nın (GSYİH) üçte birinden fazlasını palm yağı endüstrisi oluşturmakta ve Malezya’nın hızla gelişmekte olan ekonomisine büyük katkı sağlamaktadır. 500.000’den fazla çiftçi ailesi bu yemyeşil tarlalara yönelirken, milyonlarca insanın geçimi bu endüstriye bağlı. Akıllıca yatırımlar, araştırma ve inovasyonlar, palm yağı endüstrisinin küresel arenada yükselmesini sağladı.

Zorluklar Endüstrinin Daha da İlerlemesini Sağlıyor

     Malezya Palm Yağı Konseyi (MPOC) CEO’su Datuk Dr. Kalyana konu ile ilgili şu açıklamaları yaptı: “Plantasyon yönetimi uygulamaları sürekli olarak geliştirilirken uygun koşullarda maliyetleri de azaltılmaktadır. Bütün bu eforlar, ülke Malezya Sürdürülebilir Palm Yağı standartları aracılığı ile zorunlu sertifikalı sürdürülebilir palm yağına doğru ilerlerken sürdürülebilirlik ve sertifikasyon kriterlerinin karşılanmasına da katkıda bulunuyor.” İlk defa 2015’te başlatılan Malezya sertifikasyon programı, kısa sürede dünya çapında ün kazanmıştı ve kalite konusunda bir standart haline gelmişti.

    “Palm yağının global bitkisel yağ piyasasında tutunmasını devam ettirmek için bütün araştırmaları devam ettirmekteyiz. Fakat ne yazık ki bu, palm yağı üretimi yapan diğer ülkeler çok daha ucuz bir işgücüne sahipken ve soya, kolza gibi mahsüllerden yağ üretimi yapılırken ağır makineler kullanılabilirken kolay bir iş değil. Bunları henüz palm yağı üretiminde yapamıyoruz.” diye de eklemektedir Datuk Dr. Kalyana.

    “MPOC olarak, sadece 160 ülkeye yağ temin ettiğimiz için değil, bir o kadar da insanlara iş imkanı sağladığımız için gurur duyuyoruz.” diyerek konuşmasını sonlandırmıştır.

Kaynak: https://www.palmoilhealth.org/news/thoughtful-practices-help-the-malaysian-palm-oil-industry-thrive/

Bu gönderiyi paylaş

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir