Blog

Malezya-Türkiye Palm Yağı Ticareti Dört Katına Çıktı

ISTANBUL, May 16 (Bernama) — Malezya’dan Türkiye’ye palm yağı ithalatı, iki ülke arasında imzalanan serbest ticaret anlaşmasıyla 2015 yılında önceki yıllara göre 4 katına çıktı.

Malezya Palm Yağı Konseyi Başkanı Datuk Lee Yeow Chor geçen yıl yürürlüğe giren serbest ticaret anlaşmasıyla Malezya’nın Türkiye’ye palm yağı ticaretinin bir önceki yıl 77,682 tondan 398,729 tona çıkardığını aktardı. Türkiye’ye en çok ihraç edilen palm ürünü olan rafine, ağartılmış ve deodorize palm olein ile palm stearinde %65.4 oranında 941 milyon dolarlık bir artış görüldüğünü belirtti.
Malezya-Türkiye Palm Yağı Semineri ardından basın mensuplarına konuşan Chor: “Palm olein daha çok gıda sektöründe kullanılır. Dolayısıyla nüfus arttıkça gıdaya olan talebin de artması sonucu Türkiye’ye yapılan ihracatın neden yükselişte olduğunu anlamak oldukça kolay.” dedi.
Sağlık, güzellik ve kişisel bakım, gıda takviyeleri ve kozmetik gibi daha az keşfedilmiş sektörlerin de palm yağını temel malzeme olarak kullandığını belirten Chor bu sektörlerin Türkiye’nin gelişen ekonomisi ve artan nüfusuyla genişlediğini dile getirdi.

“İki devletin de iş çevrelerini akıllı ortaklıklar kurup bu karlı piyasadan faydalanmaları için destekliyorum.” diyerek sözlerini bitirdi.

— BERNAMA

Bu gönderiyi paylaş

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir