Blog

Mutfakta Hangi Doğal Ürünleri Tercih Etmeliyiz?

Doğal gıdalara olan ilginin artmasıyla birçoğumuz artık her zaman kullandığımız ürünleri bırakıp doğal olanları tercih etmeye başladık. Yapay aromalı vanilya özütü yerine doğal olanını tercih etmek gibi değişimler kolay, fakat diğer değişimler daha zor olabilir. Örneğin mağaza raflarındaki pişirme yağlarının çoğu genetiği değiştirilmiş mahsüllerden üretilmektedir. Fırıncılar GDO’suz sürdürülebilir Malezya palm yağının muhteşem bir alternatif olduğunu düşünüyorlar.

TERCİH EDEBİLECEĞİNİZ DÖRT DOĞAL ÜRÜN
Şeker Kamışı                  

Amerikan şeker tedarikinin yarısından fazlası şeker pancarından yapılıyor ve bu pancarların neredeyse tamamı genetik olarak değiştiriliyor. Eğer GDO’lu ürünlerden uzaklaşmak istiyorsanız, çoğu şeker şirketinin yaptığını yapın ve şeker kamışını tercih edin. https://www.nongmoproject.org/find-non-gmo/verified-products/ sitesinden onaylanmış ürünlerin listesine ulaşabilirsiniz.

Sertifikalı Malezya Sürdürülebilir Palm Yağı

Bu doğal, tereyağı kıvamındaki tropikal yağ pişirme için mükemmel bir seçenek çünkü dumanlaşma noktası çok yüksek. GDO’suz olduğundan dolayı bitkisel yağ ile yapılan ev yemekleri için ideal bir tercihtir. ABD Tarım Bakanlığı’na göre Amerika’da yetişen mısır ve soyaların %90’ı genetiği ile oynanmış durumda (https://www.ers.usda.gov/data-products/adoption-of-genetically-engineered-crops-in-the-us/recent-trends-in-ge-adoption.aspx). Ve diğer yenilebilir yağların aksine palm yağı, E vitamini tokotrionelleri gibi çok önemli içeriklere sahip. Malezya palm yağını tercih edin. Bu çevre dostu ülke, halkını, çevresini ve vahşi yaşamı el üstünde tutarak sürdürülebilir palm yağı üretimini gerçekleştirmektir.

Doğal Fıstık Ezmesi

Fıstık ezmesi içerikli her şet favori abur cuburlarımızdan, ancak içeriğine dikkat etmezsek yediğimiz şeyler soya protein konstantresi, yüksek fruktozlu mısır şurubu, hidrojenize edilmiş yağlar gibi zararlı içeriklerle donanmış olabilir. Bunlar yerine, yapımında Malezya sürdürülebilir palm yağı ve GDO’suz fıstık bulunan doğal ve organik fıstık ezmelerini tercih edin.

Gerçek Vanilya

Bu ürün biraz daha pahalı olduğundan genelde alternatif versiyonları tercih edilmektedir. Fakat ucuz olan ürünler gerçek vanilyanın sadece küçük bir kısmını içeriyor. Hatta bazıları ağaç hamurunun ara ürünü olan lignin bile barındırabiliyor. Size tasviyemiz organik vanilya çekirdeği tercih etmenizdir. Bu çekirdekleri kendi ekstraktınızı yapmak için kullanabilir, veya daha zengin bir lezzet ve aroma için kabuğunu soyarak kullanabilirsiniz.

Kaynak: https://www.palmoilhealth.org/products/four-must-haves-natural-baking-pantry/

Bu gönderiyi paylaş

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir