Blog

Onkoloji Uzmanı Yavuz Dizdar ‘palm yağı’ açıklamaları

Radyasyon Onkolojisi Uzmanı Doç. Dr. Yavuz Dizdar, NTV televizyonunda katıldığı bir programda, Palm yağına ilişkin çarpıcı açıklamalarda bulundu. Dizdar, “Bugüne kadar yapılmış çalışmalar kanser yapar gibi bir bilgi sunmuyor” dedi.


Palm yağının kanser yaptığı yönündeki iddiaları değerlendiren Dizdar, söz konusu tartışmaların daha çok bir operasyon görüntüsü verdiğine işaret etti.

Dizdar’ın açıklamalarından satır başları ise şöyle: 

‘Bizim tükettiğimiz yağlardan farkı yok’


“Dünyada bir yağ pazarı var. Bu yağları niçin kullanıyoruz? Ürünün albenisini sağlıyor. Normal koşullar altında bir ürünün lezzetini veren yağdır. Ama siz yağı başka amaçlarla da koyarsınız. Siz yağı ürünü öyle bir formülize edersiniz ki sizin adınıza bir ürün ortaya çıkmış olur. Palm yağı bunların içerisinde palmiyeden elde edildiği bilinen ama sınıf olarak bizim tükettiğimiz yağlardan çok da farkı olmayan bir ağacın ürünü. 

‘Palm yağındaki tek sorun ekim alanları’
Palm yağıya ilgili besleyiciliği de dahil benim gördüğüm tek sorun var. Onun da dünyada önünü almaya çalışıyorlar. O da ekim alanlarının büyümesi için ormanların ortadan kaldırılması. Bu nedenle ticaretini de yapanlar dahil olmak üzere üretimini sürdürülebilir hale getirmek gibi bir çaba var.

Palm yağı zararlı bir yağ mıdır? Hayır, benim gördüğüm zararlı bir yağ değil. Yetiştiği coğrafyada da tüketiliyor. Bahsedilen çikolatalı, fındıklı ürüne baktığımızda ise 50 yıllık geçmişi var ürün benimle yaşıt. Bu kadar uzun süre rafta olan bir ürün diğer rakiplerine açık ara bir fark oluşturmuş. Bugün kime sorsam yiyor, o kategoriyi bu tanımlıyor. Ürünün hammadde girdileri başından beri değişmemiştir.


Palm yağı hakkındaki bilimsel çalışmalar
Bugüne kadar yapılmış çalışmalar kanser yapar gibi bir bilgi sunmuyor. Bu daha çok bir operasyon görüntüsü veriyor. Bugün bu 44 milyar dolarlık bir piyasa. Burada çirkin olan şu bir tek marka üzerinden bunu yaptılar.

250 derecenin üzerinde çıkan maddeyi fareye veriyor hesapta, sonrasında kendi aralarında bir konsey toplanıp, yapar mı yapmaz mı diye sorup hadi yapsın diyor. EFSA denen grup, güvenilirliği kesinlikle sorgulanır, sadece palm yağının de içinde geçtiği bir rapor sunuyor, bir yaptırım da getirmiyor. EFSA çalışması palm yağı ile ilgili, burada konuşulan bir marka ürünü içinde farklı şeyler de var. Farelerle yapılan çalışmalar aslında iyi bilgi vermezler. Ben bunu sabahları çocuklarıma vermem diyenlere doğru bir şey yapmadıklarını söyleyebilirim.

‘Palm ile ilgili bir balon var. Ticari bir amaç taşıyor’
Bütün ürünlerin içinde var. Makyaj malzemelerinden her şeye kadar. 50 yıllık bir üründen bahsediyorsunuz. Bu ürün de pazarın büyük bir kısmını kapsıyor. Herkes için bu marka ayrı bir önem taşıyor. Çikolata için de kalite kalite çikolata var. Gerçek çikolata ile diğer ürünler arasındaki farkı görebilirsiniz.

Palm ile ilgili bir balon var. Bu aynı zamanda biraz ticari bir amaç taşıyor. Firma kötü bir kriz kontrolü sergilemiş. Bizde bir sorun yok gibi gereksiz bir cesaret göstermiş. Konu buraya kadar gelmiş.

Bu gönderiyi paylaş

Comment (1)

  • MPOC ISTANBUL cevap

    5

    1 Mayıs 2017 , 15:31

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir