Blog

Palm Olein, Palm Stearin ve Palm Süper Olein arasındaki farklar nelerdir?

Palm yağı oda sıcaklığında yarı katı halde bulunduğu için sıvı kısım katı kısımdan fraksiyonlama yoluyla fiziksel olarak ayrılabilir. Sıvı kısım palm olein olarak, katı kısım ise palm stearin olarak bilinir. 

     Palm olein şişelenir ve yemeklik yağ olarak veya gıda imalatında kullanılır. Palm stearini ise trans yağsız margarinlerde, kısalmalarda (hamur yapımında kullanılan katı yağ) veya bitkisel ghee (tuzsuz tereyağından elde edilen saf yağ) yapımında kullanılır. 

     Palm olein, daha sıvı bir fraksiyon olan palm süper oleini üretmek için yeniden parçalanabilir. Süper olein, palm oleine kıyasla dumanlaşmadan ve katılaşmadan önce düşük sıcaklığa karşı daha dirençlidir. 

Palm yağı, Palm Kernel Yağına Benzer midir? 

    Hayır. Palm yağı, palm meyvesinden ve mezokarpından elde edilirken, palm kernel yağı çekirdekten veya çekirdek içinden elde edilir. Kullanım alanları açısından karşılaştırırsak, plam yağı genelde gıda sektöründe kullanılırken, palm kernel yağı ise sabun yapımı, kozmetik ve deterjan gibi gıda dışı alanlarda kullanılır. 

Palm yağı, Hindistan Cevizi Yağına Benzer midir? 

      Hayır. Gerek kimyasal bileşen, gerek fiziksel özellikler, gerekse kullanım alanları olarak hindistan cevizi yağına benzeyen Palm kernel yağıdır. 

Kaynak: http://mpoc.org.my/faqs/

Bu gönderiyi paylaş

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir