Blog

Palm Yağı Çeşitleri

  • Kırmızı Palm Yağı

Yemeklerde ve hazır gıdalarda tercih edilir. İçeriğindeki besin maddeleri besin takviyelerinde kullanılır. Sağlıksız bir işlem olan hidrojenasyondan geçmez. Domates ve havuçlardan daha çok karoten (pro-vitamin A) içerir. Diğer bitkisel yağlara göre daha yüksek bir E vitamini tokotrienol içeriğine sahiptir.

  • Palm Yağı

Palm yağı yarı katı halde bulunan ve pek çok gıda ürününde kullanılan doğal bir yağdır. Trans yağlardan kaçınmak için tercih edilebilecek en ideal GDO olmayan yağdır. Yüksek ısıya dayanıklıdır ve pek çok ürüne uyum sağlayabilmesiyle üreticilerin ilk tercihidir. Palm olein ve palm stearin elde edilebilir.

  • Palm Olein

Palm yağının sıvı türevidir. Teklidoymamış oleik asitler açısından zengindir. Pek çok kişi tarafından yemeklerde zeytinyağının muadili olarak görülür. Tropikal ve ılıman-altı bölgelerde en çok kullanılan yemeklik yağdır. Milyarlarca insan tarafından tüketilir.

  • Palm Stearin

Palm yağının katı formudur. Trans yağ içermez. Pastacılık başta olmak üzere gıda sektöründe kullanılır. Genelde diğer yağlarla karıştırılıp kullanıldığından ürünlerdeki doymuş yağ etkisi en az seviyededir.

Bu gönderiyi paylaş

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir