Blog

Palm Yağı: Damarları Tıkayan Trans Yağlara Doğal Bir Alternatif

Amerikan Gıda ve İlaç Dairesi (FDA) açıkça, trans yağların temel kaynağı olan kısmi hidrojene yağların (PHO) gıda maddelerinden çıkarılmasını talep ediyor. İnternet sitesinde kısmi hidrojene yağların işlenmiş gıdalardan çıkarılmasıyla her yıl binlerce kalp krizi ve ölümün önlenebileceğini belirtiyor. Pek çok gıda üreticisi damarları tıkayan bu yağların yerine tercihlerini tropikal versiyonlara çevirmiş durumda. Malezya’nın sürdürülebilirlik sertifikalı palm yağının, bir zamanlar her şeyde kullanılan kısmi hidrojene yağlar için doğal, kalp dostu bir alternatif oluşturduğunu fark ettiler. 

Harvard Kamu Sağlığı Fakültesi’ne göre, FDA’nın bir çalışmasında hazır bisküvilerin yaklaşık %95’i, krakerlerin %100’ü ve donmuş kahvaltılıkların %80’inin trans yağ içerdiği belirtilmiştir. Günümüzde Oreo başta olmak üzere pek çok sevilen ürün artık trans yağ içermeyen Malezya palm yağı kullanıyor. 

Üreticilerin tercihlerinde palm yağının diğer benzersiz özellikleri de rol oynuyor. Palm yağı oda sıcaklığında yarı katı halde bulunur. Sağlıklı bir doymuş ve doymamış yağ asidi dengesine sahiptir. Hindistancevizi yağının yaklaşık %90’ı doymuş yağ iken, bu oran palm yağında %50’dir. Bozulmaya karşı oldukça dirençli olup çok farklı şekillerde kullanıma açıktır. Ürün çeşidine göre farklı oranlarda karıştırılıp istenilen kıvam elde edilebilir.

Sürdürülebilirlik sertifikalı Malezya palm yağı modern tüketicileri de memnun ediyor

Günümüz tüketicileri sadece lezzetin iyi olmasıyla yetinmiyor. Pek çoğu doğaya saygılı bir şekilde üretilmiş, doğal ve besleyici ürünleri tercih ediyor. Malezya palm yağı bu bilinçli tüketicileri de tatmin ediyor çünkü;

–       GDO’suz

–       Doğal E vitamini tokotrienolleri ile dolu

–       Çevre dostu

–       Sürdürülebilir

Amerikan gıda üreticilerinin 2018 Haziran ayına kadar ürünlerinden kısmi hidrojene yağları çıkarmış olmaları gerekiyor. Pek çok büyük üretici Malezya palm yağına geçiş yapmış durumda. Sizler de markette sevdiğiniz ürünlerin içindekiler kısmını inceleyerek trans yağ içermeyen yağlarla üretilip üretilmediğini görebilirsiniz. 

Bu gönderiyi paylaş

Comment (1)

  • MPOC ISTANBUL cevap

    4.5

    27 Eylül 2017 , 09:53

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir