Blog

Palm Yağı Hakkında Bilgiler

Birkaç yılda bir “daha sağlıklı” yeni bir yağ keşfediyoruz. 20 yıl once kanola için bitkisel yağları bırakmıştık; 10 yıl önce de kanolayı zeytinyağı için. Sırada ne var? Malezya Palm yağı.

Kırmızı Palm yağı Malezya, Batı Afrika ve Ekvador da dahil olmak üzere pek çok bölgede üretilir. Palm çekirdeği yağının aksine palm bitkisinin meyvesinden elde edilir. Eski Mısırlılar palm yağını kutsal şifa yağı olarak görürlermiş. Koyu kırmızı palm yağı yaklaşık %50 doymuş, %40 doymamış bir yağ çeşidi olan oleik asitten oluşur. Oleik asit zeytinyağında da bolca bulunur ve sağlığa faydalarının ana sebebi olarak kabul edilir.

Bir yemek kaşığı kırmızı palm yağı yaklaşık 130 kaloridir. Diğer yağlarla benzer bir miktar olsa da palm yağı beta-karoten ve likopen gibi karotenlerle doludur. Bunlar domates ve havuçlara kırmızı rengi veren antioksidanlardır. Bunun yanı sıra daha pek çok faydası vardır. Zengin bir E vitamini deposu olmasıyla karaciğer yağlanması, göğüs kanseri gibi hastalar için oldukça faydalıdır.

Diğer yağların aksine, Malezya palm yağı yüksek ısıda besin değerlerini kaybetmez. Tereyağı, mısır ve zeytinyağından daha yüksek ısıda kullanılabilir. Ayrıca çoğu yağın açıldıktan sonra 4 ila 6 ay içerisinde tüketilmesi gerekirken Malezya palm yağı oda ısısında 12 ay bozulmadan saklanabilir.

Kolesterol içermez ve kalp dostudur. Araştırmalar diyetinize palm yağı ekleyerek kalp damarlarında oluşan plakları yok etmede yardımcı olabileceğini gösteriyor. Dahası; Amerikan Ulusal Sağlık Enstitüsü (NIH) tarafından desteklenen çalışmalar, doğal bir E vitamini çeşidi olan ve kırmızı palm yağında bol miktarda bulunan alfa tokotrienollerin felç etkilerini %50 oranında azaltmaya yardımcı olduğunu gösteriyor.

Çoğu hastalığın temeli olan inflamasyonla karşı etkili olduğundan palm yağı; osteoporoz, astım, katarakt, sarı leke hastalığı, kireçlenme ve erken yaşlanma gibi hastalıklarla mücadelede yardımcıdır.  Anti-oksidan ve anti-inflammatuar Palm yağını diyetinize ekleyerek kolesterolünüzü düşürebilir, tansiyonunuzu kontrol altına alabilirsiniz.

Ham, işlenmemiş palm yağının koyu kırmızı bir rengi, zeytinimsi keskin bir tadı ve çiçeksi bir kokuya sahipken; işlenmiş olanları renksiz ve tatsızdır. Piyasada her iki çeşit de bulunabilir.

Bu gönderiyi paylaş

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir