Blog

Palm Yağı Hakkında

Asya ve Afrika’da yüzyıllardır kullanılıyor olmasına rağmen pek çok kişi palm yağının faydalarından haberdar değil. Palm yağı, palm ağacının bitkisinden elde edilen yenilebilir bir yağdır. Hindistancevizi yağıyla benzerliklere sahip olan palm yağı bilinen en faydalı yağlardan biridir. Bol miktarda sağlıklı yağ asitinin yanısıra çeşitli vitaminler, antioksidanlar ve sağlığa yararlı besin öğeleri içerir. A ve E vitaminleri açısından inanılmaz zengindir. Bu yüzden cilt bakımı ürünleri ve doğal sabunlarda yaygın olarak kullanılır.

Doğal rengi kırmızı olsa da palm yağı kaynatıldığında beyazımsı bir ton alır. Kırmızı rengin sebebi içeriğindeki beta karoten miktarının havuçtakinden 15 kat fazla olmasıdır. Beta karoten; havuç, balkabağı ve domates gibi besinlerde bolca bulunan bir kimyasaldır. Karotenler UV ışınlarına maruz kalındığında cildi yıpratan serbest radikallere karşı en etkili maddelerdir. Bu yüzden beta karoten, cildimizi güneş yanıklarına ve erken yaşlanmaya karşı korumada mucizevi bir cilt bakımı malzemesidir.

Palm yağı zengin bir E vitamini kaynağıdır. E vitamini UV ışınlarının ciltteki zararlı etkilerini ve yaşlanmayı önler, güneş yanıklarının tedavisini kolaylaştırır. E vitamini yönünden zengin ürünlerin kullanımı kırışıklıkları azaltıp ciltteki yara izlerini daha az belirgin hale getirir.

Palm yağı ayrıca harika bir nemlendiricidir ve cildinizin kurumasına asla izin vermez. Doğal bir sabuna palm yağı eklenmesiye daha iyi köpüklenmes elde edilir; sabunun kıvamı sertleştirilir ve daha uzun süre dayanması sağlanır.

Bu gönderiyi paylaş

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir