Blog

Palm Yağı Sağlıklı Mı?

  Palm yağı benzersiz bir şekilde, kalp sağlığına uygun 50-50 oranında doymuş ve doymamış yağ karışımı sunar. Ayrıca bünyesinde E vitamini tokotrionelleri gibi oldukça önemli içerikler barındırır. Bu antioksidanlar, daha yaygın bir E vitamini formu olan tokoferollerden 60 kat daha etkilidir.

   Bilim adamları, doymuş yağ tüketiminin kalp rahatsızlıklarıyla bağlantılı olduğu teorisini çürüttü. Beslenme uzmanları artık doymuş yağ tüketimini sağlıklı beslenmenin bir parçası olarak görüyor. Fındık, avokado, balık yağı ve hurma yağı gibi doğal doymuş yağ içeren gıdalardan kaçınılmamalıdır.

    Aslında, Malezya’da oldukça büyük etki yaratan br çalışma gösterdi ki, toplam yağ tüketimini azaltmak yerine karbonhidrat tüketimini kısıtlamak çok daha faydalı olma potansiyeline sahip. “Malezya’da Kordiyovasküler Hastalık Biyobelirteçleri Üzerindeki Diyet Modeli Etkisine İlişkin Kesitsel Bir Çalışma” ismini taşıyan bu araştırma; diyet kalıpları, yaşam tarzı, genetik, yaş ve sosyoekonomik faktörlerin kalp hastalığı riskini nasıl etkilediğini içermekte.

    Doymuş ve doymamış yağ oranı az rastlanılır bir dengede olan Malezya palm yağının tek faydası ise bununla kalmıyor. Palm yağının sağlığa faydaları aşağıda sıralandığı şekildedir:

  • Palm yağı, domates ve havuçtan daha fazla karoten içerir.
  • Palm yağı, diğer bitki yağlarına kıyasla daha fazla E vitamini içerir.
  • Yapısı gereği palm yağının hidrojenizasyon işleminden geçmesine gerek yoktur. Bu da, işlem sırasında açığa çıkan trans yağların oluşmasına engel teşkil etmesi bakımından oldukça önemlidir.
  • Palm yağı içeriğindeki E vitamini tokotrionelleri, palm yağının sadece kalp sağlığına değil, beyin sağlığına da iyi gelmesini sağlar.
  • Palm yağının kandaki kolesterole etkisi nötrdür.
  • Palm yağı içeriğindeki karotenler, cildinizi UV ışınlarından korumanıza yardımcı olur.

Üstte bahsedilen çalışmaya bu linkten ulaşabilirsiniz: https://www.nature.com/articles/s41598-019-49911-6.epdf?author_access_token=SsCCfZ4ts0pyF1wYL2v6f9RgN0jAjWel9jnR3ZoTv0NdSGfDhExA-Nw1hb6der5WdlyC9jVtRdhBhj7Ckj4V2B_nka2zwmL4vA4UiHZdtHJgWIiqEwRUC3Q9agkAUFeOIge9xhKuVCUFSWrmDaDa6Q%3D%3D

Credit: https://www.palmoilhealth.org/nutrition/is-palm-oil-healthy/

Bu gönderiyi paylaş

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir