Blog

Palm Yağı Ve Giderek Artan Popülaritesi

Gıda ve gıda olmayan ürünlerin hammaddesi olan palm yağının popülaritesi giderek artıyor. Bugün, dünyanın dört bir yanındaki süpermarket raflarında bulunan birçok gıda ürünü palm yağı içermektedir. Bunlara margarinler, çikolatalar, cipsler, dondurmalar, kekler ve kurabiyeler de dahildir. Aynı zamanda palm bazlı oleokimyasallar, kişisel bakım, kozmetik, ev ve endüstriyel ürünler gibi gıda dışı maddelerin üretimi için son derece uygundur.

Tüm bunlar, palm yağına olan yoğun ilgiyi açıklayan etmenlerdir. Gıda üreticileri, besin içeriği ve rekabetçi fiyatları nedeni ile palm yağını kullanmayı tercih ediyor. Plam yağı, kolesterol, trans yağı ve Genetiği Değiştirilmiş Organizma (GDO) içermeyen ‘dengeli’ bir yağdır. Aynı zamanda, pro-vitamin A karotenoitleri ve Vitamin E tokotrionelleri gibi mikro besinlerin de en zengin kaynağıdır. Bütün bunların yanında, zararlı trans yağların oluşmasına neden olan hidrojenasyon süreci gerektiren bitkisel yağlar yerine de harika bir seçenektir.

Üstelik palm yağının, olein, stearin, süper olein gibi gıda üretiminde farklı fraksiyonları olan ürünlere damıtılması da oldukça kolaydır. Yani gıda üretiminin çeşitliliğin sağlanması konusunda olumlu bir etkisi vardır.

Son olarak, palm yağı tüm bir sene boyunca ulaşılabilirdir ve palm yağını diğer bitkisel yağlara kıyasla daha kolay ve daha düşük fiyatlarla tedarik edebilen gıda üreticileri tarafından rahatlıkla takdir edilir.

Bu gönderiyi paylaş

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir