Blog

Palm Yağı ve Sağlığa Faydaları

Her ne kadar hindistancevizi yağı son zamanların gözdesi olsa da, hangi yağı tercih ederseniz edin –zeytinyağı, hindistancevizi, badem, kanola, fıstık, ceviz hatta avokado yağı bile- hiçbiri organik sızma palm yağının zengin besleyici özelliklerine rakip olamayacaktır.

Palm yağının sağlığa faydaları:

  • İçeriğindeki E vitaminin özel bir formu olan tokotrienoller beyinde oluşan kalıcı hasarları önler ve beyin hücrelerine kan akışını hızlandırır. Böylece Alzheimer ve bunamayı önlemede yardımcı olur.
  • Ulusal Sağlık Enstitüsü tarafından desteklenen araştırmalar alfa tokotrienol denen E vitamini çeşidinin, sinir hücrelerini koruyarak felcin etkilerini %50 oranında azalttığını göstermiştir.
  • Kırmızı palm yağı ayrıca kolesterol değerlerini iyileştirip tansiyonu sabit tutmaya yardımcı olur. Bazı araştırmalara göre kulandıkları yağı palm yağı ile değiştiren hastaların kolesterol seviyelerinde yalnızca 1 ay sonunda %40 oranında bir düşüş gözlenmiştir.
  • Araştırmalar kırmızı palm yağının antioksidan etkilerinin osteoporoz, astım, katarakt, sarı nokta hastalığı, kireçlenme ve karaciğer hastalığı gibi pek çok çeşitli hastalığa karşı etkili olduğunu göstermektedir.
  • Cildi zararlı UV ışınlarından koruyarak erken yaşlanmayı bile yavaşlatmaktadır.
  • İçeriğindeki yüksek antioksidan miktarı palm yağını güçlü bir anti-kanser haline getirmektedir. Her ne kadar pirinç kepeği, arpa ve buğday da tokotrienol içerse de palm yağı en zengin içeriğe sahiptir. E vitaminin bu çeşidi cilt, mide, pankreas, karaciğer, akciğer, kolon, prostat, göğüs ve diğer kanserlere karşı etkilidir.
  • Araştırmalar ayrıca besin emilimini arttırarak karaciğer detoksifikasyonunu kolaylaştırıp bağışıklık sistemini güçlendirdiğini ortaya koymaktadır. Kırmızı palm yağı detoksifikasyonu kolaylaştırmakla kalmayıp non-alkolik karaciğer yağlanmasının tedavisinde de yardımcı olur.

Bu gönderiyi paylaş

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir