Blog

Palm Yağını Tanıyalım

Doğa’nın Armağanı ‘Palm Yağı’

Palm Yağı, bir yağ palmı cinsi olan “Elaeis guineensis”  ağacının meyvesinden elde edilir. İçerdiği yüksek karoten miktarından dolayı işlenmemiş hali parlak turuncu-kırmızı rengindedir. Palm yağı, doğadan Malezya’ya, Malezya’dan ise tüm Dünya’ya bir armağandır.

Palm yağı oda sıcaklığında yarı katı halde bulunur, bu özelliği palm yağının yaklaşık olarak %50 oranında doygun olmasından kaynaklanır. Palm yağı ve ürünlerinin oksitlenmeye ve uzun süreli yüksek ısıya karşı direnci oldukça iyidir, bu da palm yağını kızartma yağı için ideal bir bileşen haline getiriyor. Üreticiler ve son kullanıcılar, kızartma yağı karışımlarında gerek ekonomik nedenlerden gerekse performansından dolayı, yüksek yüzdelerde palm yağını tercih ediyor.

Palm yağı da zeytin yağı gibi bir bitkisel yağdır. İçinde eşit oranda doymuş ve doymamış yağ asitleri içerir. Doğanın bir armağını olan yüksek oranda E vitamini içeriği ile de birlikte, palm yağı oldukça dengeli bir yağdır. Palm yağı şu anda Dünya üzerinde 150’den fazla ülkede tüketilmektedir.

Kaynak

Bu gönderiyi paylaş

Comment (1)

  • MPOC ISTANBUL cevap

    5

    1 Ekim 2018 , 03:20

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir