Blog

Palm Yağının Beslenmeye Faydaları

 • Uzun zamandır güvenli bir şekilde kullanılması Palm yağı insanlar tarafından binlerce yıldır güvenli ve besleyici bir yağ olarak tüketilmiştir.
 •  Tüm dünya çapında tüketilmesiPalm yağı ve sıvı çeşidi olan palm olein tüm dünyada hem yemeklerde hem de margarin gibi katı yağların üretiminde kullanılmaktadır. Bu yağlar ayrıca ev kullanımı dışında pek çok gıda maddesinin üretiminde de sıkça kullanılmaktadır.
 • Harika bir enerji kaynağı olmasıDiğer tüm yenilebilen yağlar gibi palm yağı da kolayca sindirilebilir, emilir ve metabolik süreçlerde kullanılır. Dünyanın pek çok bölgesinde gerekli yağ asidi ve enerji ihtiyacını karşılamada önemli bir rol oynar.
 • Kolesterol ve trans yağ asidi içermemesiPalm yağı diğer bitkisel yağlar gibi kolesterol içermez. Ölçülü doygunluk seviyesiyle hidrojenasyona ihtiyaç duymaz; dolayısıyla trans yağ asiti içermez.
 • Zengin karotenoid içeriğiPek çok ülkede temel yemeklik yağ olarak kullanılan işlenmiş ve işlenmemiş kırmızı palm yağları, özel işlem görmüş altın renkli palm yağları zengin birer beta-karoten kaynağı ve antioksidandır. Ayrıca zengin bir A vitamini ve tokotrienol içeriğine sahiptir.
 • E vitamini antioksidanlarıPalm yağı ve palm yağı ürünleri; antioksidan E vitamini içerikleri olan tokoferol ve tokotrienollerin bol miktarda bulunduğu doğal kaynaklardır. Bu doğal antioksidanlar zararlı serbest oksijen radikallerini avlayarak hücre yaşlanması, damar tıkanıklığı ve kansere karşı koruyucu bir rol üstlenirler.
 • Dengeli Yağ Asiti BileşimiPalm olein çoklu doymamış, tekli doymamış ve doymuş yağ asitlerinin dengeli bir bileşimidir. %44 oleik asit, %10 linoleik asit, %40 palmitik asit ve %5 stearik asitten oluşur. Palmitik ve oleik asitlerin konsantrasyonu damıtılmamış palm yağında %44 ve %40 olarak değişir. Palm yağının asit bileşimi, normal bir beslenme düzenine sahip insanların yağ dokusuyla benzerlik gösterir.
 • Linoleik asit sağlamasıPalm yağı trigliseritleri, linoleik asitleri daha çok 2. pozisyonda; vücutta emilimi arttıran şekliyle taşırlar.
 • Palm çekirdeği ve hindistancevizi yağlarından farklı olmasıPalm yağı hem fiziksel hem de kimyasal olarak, palm bitkisinin çekirdeğinden elde edilen yüksek derecede doymuş palm çekirdeği yağından da hindistancevizi yağından da farklılık gösterir.
 • Antitrombotik olmasıPalm yağı yönünden zengin bir diyetle beslenen farelerde kan pıhtılaşmada bir azalma eğilimi gözlenmiştir.
 • Kanser büyümesine engelKırmızı palm olein bazı kanser tiplerini etkin bir şekilde önleyen karotenlerin zengin bir kaynağıdır. Palm yağı içeren bir diyetin, diğer yağların tüketildiği aynı kalori değerindeki diyetlere oranla farelere verilmiş göğüs kanseri gelişiminde daha önleyici bir etki oluşturduğu görülmüştür.

Bu gönderiyi paylaş

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir