Blog

Palm Yağının Gıda Endüstrisi Tarafından Değer Görmesinin 10 Nedeni

Palm yağının çok yönlü ve çeşitli olması onu gıda üreticileri için en iyi seçenek haline getiriyor. Bunun yanında raf ömrünün uzun olması, doğal haliyle GDO’suz olması ve trans yağ asitleri içermemesi tercih edilebilirliğini oldukça yükseğe çıkarıyor. İşte gıda üreticilerinin palm yağına olan bu yoğun ilgisinin diğer 10 sebebi:

  1. Palm yağı, fiziksel fraksiyonlama süreci ile üretilen doğal bir yağdır. Hem sıvı bileşenlerine (olein), hem de katı bileşenlerine (stearin) ayrılabilir. Oda sıcaklığında yarı katı halde bulunur. Palm olein, genellikle şişelenmiş bir şekilde dünyanın dört bir yanında satılır. Palm stearin ise, margarin ve tereyağların yapısında kullanılır.
  2. Palm yağının katı ve sıvı arasına tekabül eden orta fraksiyonu ise, önemli içeriklerle birlikte farklı yağların yerine kullanılabilecek bir erime noktasına sahiptir. Örneğin şekerleme endüstrisi kakao yağı yerine, palm yağının orta fraksiyonunu kulanmayı tercih eder.
  3. Palm yağı trans yağ asitleri içermez ve bu da onu hidrojene edilmiş yağlar yerine kullanılacak ideal bir yağ haline getirir. Üretim sürecinde trans yağ içeriğinin olmasını istemeyen gıda üreticileri için yine bir numaralı tercih palm yağıdır.
  4. Palm yağı birden fazla fraksiyon, form ve nitelikte mevcuttur. Bu nedenle çok yönlü ve farklı uygulamalarda kullanılmaya müsaittir. Süpermarketlerdeki her 5 üründen 1’inde palm yağının bulunmasının sebebi de budur.
  5. Gıda formülasyonları için çok kolay bir şekilde diğer katı ve sıvı yağlarla karıştırılabilir.
  6. Palm yağı, beyin, kalp ve cilt sağlığına etkisi oldukça önemli olan E vitamini tokotrionelleri ve tokoferolleri bakımından zengindir. Bu tokotrioneller ve tokoferoller aynı zamanda çok önemli antioksidanlardır. Ayrıca rafine edilmemiş palm yağı, bağışıklık sistemini güçlendirmeye birebir yardımcı olan karotenoid kaynağıdır.
  7. Palm yağı özel uygulamar için özelleştirilebilir.
  8. Palm yağının sıvı ve katı formları stabildir ve çevresindeki hava veya yüksek sıcaklık sebebiyle kolay kolay oksitlenmez. Malezya sertifikalı palm yağı yüksek ısıya karşı dayanıklıdır ve gıdaların doğal dokusunu ve tadını muhafaza eder.
  9. Halihazırda mevcut olan yağ kaynakları içerisinde palm yağı en uygun maliyetli ve rekabetçi fiyatlı olan yağdır. Diğer yağlar için gerekli olan artıma maliyetine ihtiyaç duymaz ve diğer yağlara kıyasla hektar başına daha fazla verim sağlar.
  10. Palm bitkileri çok yıllık olduğu ve sürekli olarak hasat edildiği için, farklı erime noktalarına sahip palm yağları bütün bir yıl boyunca çoğu rafinelerden elde edilebilir.

Görüldüğü üzere palm yağı oldukça çok yönlüdür ve sadece gıda üreticilerine değil, tüketicilerine de hitap eder.

Kaynak: https://www.palmoilhealth.org/news/general/10-reasons-palm-oil-is-valued-by-the-food-industry/

Bu gönderiyi paylaş

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir