Blog

Palm Yağının Gıda Endüstrisinde Değer Görmesinin 10 Sebebi

Palm yağının çok yönlülüğü ve çeşitliliği, onu gıda üreticileri için en iyi tercih haline getiriyor. Palm yağı uzun bir raf ömrüne sahiptir ve doğal olarak GDO ve trans yağ içermez. Birincil öncelikleri MSPO sertifikalı tedarikçileri gibi sertifikalı sürdürülebilir kaynaklar olsa da, gıda üreticilerinin genel olarak palm yağına bağlı kalmasının bir çok sebebi var.

İşte palm yağının bu kadar değer görmesinin 10 sebebi:

  1. Palm yağları, fiziksel fraksiyonlama ile üretilen doğal yağlardır. Palm yağı, sıvı (olein) ve katı (stearin) bileşenlerine ayrılabilir. Oda sıcaklığında yarı katıdır. Palm olein, dünyanın birçok yerinde yaygın olarak şişelenir ve bitkisel yağ olarak satılır. Palm stearin, margarinlerde ve katı yağlarda ve ayrıca bitkisel ghee’de bulunabilir.
  2. Palm orta fraksiyonu, bir dizi önemli bileşenle karşılaştırılabilir bir erime profiline sahiptir ve bu nedenle ikame olarak kullanılabilir. Örneğin, palm orta fraksiyonları, kakao yağı ikamesi olarak formüle edilebilir. Şekerleme endüstrisinde kullanılır.
  3. Palm yağı, trans yağ asitleri içermez, bu da onu kısmen hidrojene yağlar için ideal bir alternatif haline getirir ve gıda üreticilerinin formüllerinde trans yağın yerini alması için en iyi seçimdir.
  4. Palm yağı farklı fraksiyonlarda, formlarda ve özelliklerde mevcuttur, bu nedenle uygulamalarında çok yönlü ve çeşitlidir. Süpermarket raflarında her beş ürünün birinde bulunmasının sebebi de budur.
  5. Gıda formülasyonu için diğer katı veya sıvı yağ türleri ile kolayca karıştırılabilir.
  6. Palm yağı, beyin, kalp ve cilt sağlığını destekleyen doğal antioksidanlar olan E vitamini tokotrienolleri ve tokoferolleri içerir. Rafine edilmemiş palm yağları, vücudun bağışıklık sistemini güçlendirmeye yardımcı olan karotenoidler açısından zengindir.
  7. Palm yağı çok özel uygulamalar için özelleştirilebilir.
  8. Palm sıvı ve katı yağı stabildir ve çevredeki hava veya yüksek sıcaklıklar tarafından kolayca oksitlenmez. Malezya sertifikalı sürdürülebilir palm yağı, yüksek ısıya dayanır ve gıdaların doğal lezzetini ve dokusunu korur.
  9. Halihazırda mevcut yağ kaynakları arasında, palm yağı en uygun maliyetli ve rekabetçi fiyatlıdır. Diğer yağlar için gerekli olan tam rafinasyon maliyetini ortadan kaldırır ve diğer bitkisel yağlara göre hektar başına verimi daha yüksektir.
  10. Palm bitkileri çok yıllık olduğundan ve sürekli olarak hasat edildiğinden, çeşitli erime profillerine sahip palm yağları, tüm yıl boyunca çoğu rafineriden kolaylıkla temin edilebilir.

Görüldüğü üzere palm yağı oldukça çok yönlüdür ve sadece gıda üreticilerine değil, tüketicilere de hitap etmektedir.

Kaynak: https://www.palmoilhealth.org/news/general/10-reasons-palm-oil-is-valued-by-the-food-industry/

Bu gönderiyi paylaş

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir