Palm yağı sahip olduğu birçok özelliği ile diğer yağlara kıyasla daha çok tercih edilen bir yağdır. Şimdi palm yağını diğer yağlardan farklı kılan bu özelliklere bir göz atalım.

En önemli özelliklerinden biri, oksitlenmeyi ve bozulmayı önleyen bir yapısının olmasıdır. Ayrıca uzun raf ömrü vardır. Yüksek ısıya karşı dirençlidir ve yemeğin tadını etkilemez. Bu özellikler palm yağını ev halkı ve kızartma endüstrisi için ideal bir tercih haline getirir. Yiyeceklerde daha az yağ emilimi ve duvarlarda ve mutfak eşyalarında daha az yapışkanlık kalmasını sağlar. Ayrıca kızartılmış ürünlerde daha çıtır çıtır ve gevrek bir doku oluşturur. Soğuk bölgelerde kullanım için de uygundur. Tüm bu özellikler palm yağını yemek endüstrisinde oldukça tercih edilir kılmaktadır.

Fakat tüm bunlar palm yağının sahip olduğu tek karakteristik özellikler değildir. Palm yağı oldukça sağlıklı ve sürdürülebilir bir yağdır. Bunların yanında besleyicidir ve kolesterol içermez. Araştırmalar, palm olein ve zeytin yağının plazma kolesterolü üzerinde benzer olumlu etkilere sahip olduğunu göstermiştir. Oldukça zengin bir E vitamini tokotrionelleri ve pro-Vitamin A karotenoitleri kaynağıdır. Yapılan araştırmalar sonucunda palm tokotrionellerinin belirli kanser tiplerinin oluşumunda engelleyeci bir rol üstlendiği ortaya çıkmıştır. Diğer bitki yağlarının aksine, palm yağı oda sıcaklığında yarı katı halde bulunur ve bundan dolayı hidrojenasyona ihtiyaç duymaz. Bu sebeple de palm yağının içeriğinde trans yağ asitleri bulunmaz.

Tüm bunların yanında Palm yağı, CODEX Alimentarius Komisyonu Programı altında, Gıda ve Tarım Örgütü’nün ve Dünya Sağlık Örgütü’nün belirlediği gıda standartlarına göre yenilebilir 7 yağdan biridir.