Blog

Palm Yağının Sağlığa Faydaları

  1. Malezya palm yağı, domates ve havuçtan daha fazla karoten içerir. Vücudun bağışıklık sistemini güçlendiren, kanser, kalp hastalıkları ve katarakt riskini azaltan bir antioksidan olan beta karoten bakımından oldukça zengindir.
  2. Malezya palm yağı diğer tüm bitki yağlarına kıyasla daha fazla E vitamini içerir. E vitamini, vücuda ciddi zararı olan serbest radikalleri ortadan kaldırabilen güçlü bir antioksidandır. Yaşlanma sürecini yavaşlatırken, aynı zamanda vücut sağlığına da iyi gelir. Kanola yağı da zengin bir E vitamini kaynağıdır, fakat sadece E vitaminin çok yaygın bir formu olan ve başka birçok vitaminde de bulunan tokolleri (tocopherol) içerir. Tokotrioneller bulunması zor bir formdur ve palm yağı da bunun en zengin kaynağıdır.
  3. Malezya palm yağı katı halde bulunur ve bu yüzden sağlıksız bir hidrejenasyon sürecinden geçmesine gerek kalmaz. Yağların hidrejenasyonu, meme kanseri, kolon kanseri ve kalp hastalıkları gibi çeşitli hastalıklara kapı açan trans yağ asitlerinin oluşumuna neden olur. Trans yağların yeni doğan bebeklerin gelişimine zarar verdiği de gözlemlenmiştir.
  4. Malezya palm yağından elde edilen E vitamini tokotrionelleri, inme dolayısıyla oluşan nörolojik hasarları azaltır.
  5. Malezya palm yağı içeriğindeki E vitamini tokotrionelleri, beyinde bulunan ak madde sağlığına destek olur. İki senelik bir klinik çalışması, tokotrionellerin beyaz madde doku bozulumunu yavaşlattığını, bu yüzden de felç riskini azalttığını gösterdi.
  6. Malezya palm yağı içerisindeki E vitamini tokotrionelleri, vücudunuzun yeni yağ hücreleri üretme hızını yavaşlatır ve var olan bazı yağ hücrelerini öldürür.
  7. Malezya palm yağı içerisindeki E vitamini tokotrionelleri, yüksek kolesterol ve alkolsüz karaciğer yağlanmasından muzdarip olan hastaları korur. Alkolsüz karaciğer yağlanması en yaygın hastalıklardan biridir ve aşırı kilo, insülin direnci, yüksek stres gibi durumlardan tetiklenir.
  8. Malezya palm yağının kolesterol üzerinde nötr bir etkisi vardır. Kandaki kolesterol seviyesine zeytin yağı ile benzer, diğer pişirme yağlarından ise daha iyi bir etkisi vardır.
  9. Palm yağı içeriğimdeki karotenler cildinizi UV ışınlarından korur. Adeta cildinizin altındaki bir güneş kremi gibi.
  10. Palm yağı kilo vermenize yardımcı olur. Sağlıklı yağlar tokluk hissinizi arttırır ve bu da gün sonunda daha az kalori tüketmenizi sağlar.

Kaynak: https://www.palmoilhealth.org/nutrient-rich/

Bu gönderiyi paylaş

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir