Blog

Sorumluluk bilinci ile üretilen ürünler neden genellikle sertifikalı sürdürülebilir Malezya palm yağı içeriyor?

Çikolatalardan dondurmalara, ekmekten atıştırmalıklara, gözünüzün çarptığı çoğu şey palm yağı içeriyor. Yani kısacası palm yağı her yerde! İşte size, neden başka bir yerde değil de Malezya’da üretilen palm yağının bu kadar tercih edildiğine dair 10 sebep:

-Yenilebilir yağlar içerisinde en verimli mahsül palm yağınındır. Soya ve kanoladan aynı miktarda yağ üretebilmek için 10 kat daha fazla arazi kullanılması gerekir. Bu da palm yağını en verimli yağ mahsulü yapmaktadır. Bu şaşırtıcı verimi arttırmaya yönelik araştırmalar devam ediyor. Çalışmaların amacı, Malezya’nın daha fazla arazi talep etmeden üretimi arttırabilmesidir.

-Malezya zorunlu sürdürülebilir sertifika programı uygulamaktadır: Malezya Sürdülebilir Palm Yağı Sertifikasyon Programı (MSPO), palm yağı üretiminde çevre, sosyal ve ekonomik standartları belirlemektedir. Malezya palm ağaçları, legal tarım arazilerinde çevre dostu İyi Tarım Uygulamaları (Good Agricultural Practices) kuralları çerçevesinde yetişmektedir.

-Ormansızlaşmadan Kaçınma: Palm yağı ormansızlaşmaya neden olmaz. Ormansızlaşmayı azaltır. Malezya’da palm yağı endüstrisi sıkı bir şekilde düzenlenmiştir. Palm yağı ağaçları sadece yasal tarım arazilerinde yetiştirilmektedir. Malezya topraklarının %50’si tarıma açılmamak üzere korunmaktadır. Palm yağı yetiştiriciliğinin ormansızlaşmaya neden olduğuna dair hiçbir kanıt yoktur. Sertifikalı sürdürülebilir palm yağı üreticileri ormanların tarıma açılmasını yasaklayan standartlara uymak zorundadır.

-Sıfır atık: Malezya palm yağı endüstrisi biyoatıklarını yenilebilir enerjiye çevirerek sıfır atık hedefine ulaşmaya çalışmaktadır.

-Yaban Hayatı Koruma Fonu: Malezya Palm Yağı Yaban Hayatı Koruma fonu Malezya’daki biyolojik çeşitliliği desteklemektedir. Ülke, orangutanların korunmasında dünya lideri konumundadır.

-Dengeli yağ asitleri: Palm yağı, sağlıklı bir doymuş ve doymamış yağ asidi dengesine sahiptir. Bu da, hidrojenize edilmiş ve trans yağ içeren yağlar yerine palm yağını ideal bir tercih haline getirmektedir.

-E vitamini tokotrionelleri: Palm yağı bulunması zor olan tokotrioneller bakımından oldukça zengindir. Bu tokotrioneller beyin, kalp ve cilt sağlını destekleyen oldukça önemli bir bileşendir.

-Nötr Kolesterol: Palm yağı, zeytin yağı gibi kan kolesterolu üzerinde nötr bir etkiye sahiptir. Son zamanlarda yapılan bir diyet ve popülasyon çalışması, sağlıklı yetişkin bireylerin palm yağı bakımından zengin bir diyet yapması sonucunda kalp krizi belirtilerinin hiçbir şekilde artış göstermediğini saptamıştır.

-Sertifikalı Sürdürülebilirlik: Palm yağı dünyadaki ilk sertifikalı sürdürülebilir bitki yağıdır.

-820 milyon yağ palmi: Malezya’da ekili olan 820 milyondan fazla yağ palmi, güçlü karbon emilimi sağlamaktadır! Sera gazı oluşumunu azaltıcı etkisi ile küresel iklim değişikliği ile mücadele etmektedir

Bu gönderiyi paylaş

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir