Blog

Trans Yağlar Hakkında

Trans yağlar sağlığa neden zararlı?

Araştırmalar gösteriyor ki trans yağlar, kalp sağlığı üzerindeki genel etkisi bakımından doymuş yağlara kıyasala daha zararlıdır.

Büyük popülasyonlar üzerinde yapılan çalışmalar trans yağların kanser, Tip 2 diyabet ve obezite gibi kronik hastalıkların oluşmasında rol oynadığını göstermiştir.

Hamile ve emziren kadınlarda vücuda alınan trans yağlar, esansiyel yağ asidi metabolizmasını engeller. Bu duruma bağlı olarak fetal gelişimde olumsuz sonuçlar gözlemlenebilir.

Palm yağı trans yağ asidi içeriyor mu?

Hayır. Palm yağı, doğal yarı katı özelliği sayesinde gıda formülasyonları için oldukça uygun olduğundan hidrojenasyona ihtiyaç duymaz. Bu nedenle, ana bileşen olarak palm yağı içeren gıda ürünleri zararlı trans yağları içermez.

Bir gıda ürününde trans yağ olup olmadığını nasıl anlarım?

Gıda ürününün etiketinde ‘hidrojenasyon’ veya ‘kısmi hidrejenasyon’ gibi kelimelerin bulunup bulunmadğına bakın. Bu kelimeler, ürünün trans yağı içerdiğini gösterir. Bu tür bir bilgiye ulaşmanızın mümkün olmadığı durumlarda ise, en iyi seçeneğiniz palm yağı bazlı ürünleri tercih etmektir. Palm yağı bazlı ürünler, hiçbir şekilde trans yağı içermez.

Bu gönderiyi paylaş

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir